Dnes je utorok, 30. apríl 2024, aktuálny čas: 06:21.

prof. PaedDr. Elena Zelenická, PhD.

Kontaktné informácie:Elena Zelenická

Miestnosť č.: HO00108
Tel. č.: +421 37 6408 460

CV:

Ukončila štúdium ruského jazyka a literatúry na Volgogradskom štátnom pedagogickom inštitúte vo Volgograde, odbor ruský jazyk a literatúra (1977). Po krátkom pôsobení ako stredoškolská učiteľka na Strednom odbornom učilišti spojov v Bratislave (1977 – 1986) sa stala vysokoškolskou učiteľkou na Pedagogickej fakulte v Nitre, postupne docentkou a profesorkou na Fakulte humanitných vied Vysokej školy pedagogickej v Nitre, neskoršie Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Od r. 2005 je riaditeľkou Národného skúškového centra Európskeho konzorcia pre certifikáciu znalostí moderných jazykov (ECL) pre Slovensko.
Bádateľský záujem venuje dialogickej komunikácii, sledovaniu lingvistických a extralingvistických faktorov, ktoré kooperujú na tvorbe dialógu. Monografia Dialóg v komunikačno-pragmatickom kontexte(2000) je prvým pokusom o ucelený, systematizujúci pohľad na dialóg v komunikačno-pragmatickom kontexte v slovenskej rusistickej spisbe. Je serióznou vedeckou sondou do problematiky dialógu, vysvetľuje a sprehľadňuje podstatu a jednotlivé typy dialógov, ich vnútornú štruktúru a vzájomné súvislosti. Na uvedenú publikáciu bezprostredne nadväzuje v poradí druhá monografia Komunikačné aspekty dialógu (2005), ktorá podáva viacaspektový pohľad na text ako taký, na dialogickú komunikáciu ako mimoriadne zložitý rečový komplex, na stratégiu a taktiku, ktoré sú hybnou silou rozvíjania dialógu.
Výsledky svojej vedeckovýskumnej aktivity prezentuje na početných domácich i zahraničných konferenciách. Praktickým výstupom niekoľkoročných výskumov a praxe sú aj vysokoškolské učebné texty, v ktorých sa snaží zúročiť výsledky svojich teoretických bádaní. V spoluautorstve vydala vysokoškolské učebné texty: Budni i prazdniky (1995), Tekst i dialóg (1968), Russkij jazyk v monologach, dialogach i zadanijach (1998), Rossijskije i slovackije realii (2001), Po-russki o Rossii i russkich (2004). Osobitnú oblasť jej aktivity tvorí účasť na produkcii učebnice v spoluautorstve s Ľ. Benedikovou Očerki po stilistike russkogo jazyka (2005) a s P. Adamkom Štylistika ruského jazyka: teória a prax (2005), Rossija: prošloje i nastojaščeje (2007), v spoluautorstve s P. Adamkom a O. Čumovou), Putevoditeľ po Slovakii (2010). Ďalšími publikáciami zameranými na kulturologický aspekt sú Slovakija i Rossija na perekriostke kuľtur (2011), Kuľtura Rossii v obriadach i obyčajach (2015), Sondy do ruských kultúrnych reálií (2016). Je autorkou 2 vedeckých prác v zahraničných časopisoch registrovaných v databázach SCOPUS (2019, 2020).
V súčasnosti je v centre jej vedeckého záujmu kulturologický pohľad na jazyk a jeho fungovanie v priestore interkultúrnej komunikácie, ako i problematika transformácie cudzojazyčnej edukácie vzhľadom na požiadavky dnešnej doby.
Významnou mierou sa podieľa na organizovaní viacerých medzinárodných vedeckých konferencií, ktoré ponúkajú priestor na akademický dialóg nielen v rámci aktuálnej témy výučby odborného jazyka, ale i smerom k inovatívnym prístupom v intenciách teórie vyučovania cudzích jazykov.