Dnes je sobota, 18. máj 2024, aktuálny čas: 18:16.

Jesenin a Rusko

(Prednáška súčasných ruských básnikov a kultúrnych činiteľov)

Dňa 24. februára 2016 sa pod vedením Katedry rusistiky FF UKF uskutočnila mimoriadne zaujímavá prednáška, nielen pre záujemcov o literárne diela. Realizáciu vedeckých vystúpení tohto typu umožňuje plodná medzinárodná spolupráca medzi Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a Veľvyslanectvom Ruskej Federácie.  Nakoľko je čítanie kníh vždy aktuálna téma nielen pre vedecké bádanie, ale aj pre bežný život udalosti sa zúčastnil vysoký počet zainteresovaných poslucháčov z radov študentov, ako aj pedagógov, či kolegov z jazykových i iných katedier. Časový priestor vymedzený na diskusiu medzi prednášajúcimi a publikom umocnil informačnú a kultúrnu hodnotu prednášok.
Prednášajúci Vladimír Georgijevič Bojarinov je ruský dramatický básnik, redaktor, zaslúžilý kultúrny pracovník Ruskej Federácie, predseda moskovskej mestskej odbočky Zväzu spisovateľov Ruska, viceprezident Medzinárodného spoločenstva zväzu spisovateľov a laureát niekoľkých literárnych prémií. Ďalším hosťom z Ruska na pôde Univerzity Konštantína Filozofa bol básnik Vladimír Ivanovič Masalov, ktorý pracuje ako poradca vedúceho Federálnej agentúry „Rossotrudničestvo“, ako generálny tajomník RAMS, predseda literárnej spoločnosti ministerstva zahraničných vecí Ruska, tajomník Zväzu spisovateľov Ruska, ako viceprezident Ligy spisovateľov Eurázie, básnik a laureát ceny Zväzu spisovateľov Ruska.
Základným stavebným kameňom vystúpenia bola analýza života a diela významného ruského básnika Sergeja Jesenina, pričom výklad bol podoprený a doplnený o vizuálny materiál. Prednášajúci chronologicky vysvetlili demonštrujúc na konkrétnych príkladoch jednotlivé vývinové obdobia básnikovho života, pričom sa zamerali na osobnosť spisovateľa ako umelca, čo bolo prvotným podnetom k písaniu básní, kto a čo ovplyvnilo jeho tvorbu a na jeho postupne sa meniacu rolu v procese literárneho vývoja svojej doby. Nakoľko samotní hostia sú básnici, prednášku oživili aj ukážkovými prednesmi vybraných básní z jednotlivých období života Sergeja Jesenina pri príležitosti jeho 120. výročia narodenia. Obaja naši hostia nám predniesli aj niečo z ich vlastnej tvorby.
Záver bol obohatený diskusným vstupom, počas ktorého odpovedali na otázky študentov obaja prednášajúci. Svojimi pohľadmi a prístupom pomohli danú problematiku rozšíriť a objasniť, pričom vytvorili priestor pre kreatívnu výmenu názorov, postrehov. Pevne veríme, že podobné podujatia sa budú realizovať aj v budúcnosti a prispejú k vzájomným odborným i srdečným rusko-slovenským kultúrnym vzťahom.

Mgr. Miriama Juricová, Mgr. Zuzana Kozárová, Mgr. Olga Iermachkova