Dnes je sobota, 18. máj 2024, aktuálny čas: 15:31.

Výstava Začiatky ruského písomníctva

Dňa 13.10.2015 sa v Galérii na schodoch pri Katedre kulturológie Filozofickej  fakulty UKF v Nitre konala vernisáž venovaná 1000. výročiu úmrtia svätého Vladimíra. Knieža Vladimír sa zapísal do dejín ako krstiteľ Ruska. Taktiež od r. 988 zaviedol v Rusku pravoslávne kresťanstvo ako štátne náboženstvo. Odvtedy sa v Rusku začala šíriť ikonomaľba a staroslovienčina (neskôr cirkevná slovančina) ako liturgický jazyk, v ktorom sa prepisovali knihy Svätého Písma. Práve preto dostala naša výstava názov Začiatky ruského písomníctva. Písomníctvo je v dejinách Ruska neoddeliteľné od pravoslávia, byzantských umeleckých tradícií aj diela solúnskych bratov Cyrila a Metoda, ktorí priniesli prvý spisovný jazyk Slovanov. Preto exponátmi výstavy boli fotografické reprodukcie pravoslávnych ikon, rukopisných a prvých tlačených kníh, medzi ktorými sa nachádzali unikátne diela ako napr. ikona sv. Jána Krstiteľa, ikona sv. Vladimíra, titulná strana prvej gramatiky východných Slovanov od M. Smotrického a celý rad ďalších vzácnych artefaktov.

Medzi našich vzácnych hostí patrili: prorektorka UKF v Nitre pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci PhDr. Miroslava Líšková, PhD.; prorektor UKF v Nitre pre vzdelávanie PaedDr. Ladislav Baráth, PhD.; dekan Filozofickej fakulty UKF v Nitre prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc.; predsedníčka Zväzu Rusov na Slovensku Ing. Marína Halajiová; vedúca Katedry rusistiky FF UKF prof. PhDr. Jana Sokolová, CSc.; vedúci Katedry kulturológie FF UKF doc. Mgr. Miroslav Ballay, PhD. a ďalší hostia, ktorí navštívili galériu. Bolo nám potešením, že na stretnutie s ruskou kultúrou prišlo toľko návštevníkov. Vystavovaná expozícia pochádza zo zbierok Moskovského štátneho združeného múzea Kolomenskoje – Izmajlovo – Lefortovo – Ľublino. Na začiatku nás privítal milými slovami pán dekan a potom sa nám prihovorila v mene organizátorov predsedníčka Zväzu Rusov na Slovensku Ing. Marína Halajiová, ktorá podotkla, že táto vernisáž je významnou kultúrnou udalosťou pre ruskú národnostnú menšinu na Slovensku. Jej hlavnou snahou je zachovanie kultúrnych a náboženských tradícií aj napriek veľkej vzdialenosti od svojich koreňov. V tomto duchu vychovávajú svoje deti a vnukov. Vladimír zjednotil Rusov okolo pravoslávnej cirkvi. Za svoje zásluhy bol Vladimír po smrti vyhlásený za svätého a patrí k najuctievanejším svätcom. Aj preto sme ho našli na niektorých ikonách našej expozície. K tematickej stránke výstavy nám pár slov povedal doc. Jevgenij Jevpak z Katedry rusistiky FF UKF. Veľké poďakovanie patrí Moskovskému štátnemu múzeu za poskytnuté unikátne exponáty a všetkým slovenským spoluorganizátorom tejto výstavy, ktorými sú: Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave, Zväz Rusov na Slovensku, Katedra rusistiky a Katedra kulturológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Špeciálne chceme poďakovať vedúcemu katedry kulturológie doc. Mgr. Miroslavovi Ballayovi, PhD., ktorý poskytol výstavné priestory a pomohol zorganizovať výstavu na profesionálnej úrovni. Rovnako ďakujeme aj kurátorke výstavy prof. PhDr. Natálii Korinovej, CSc.; našej tlmočníčke Jane Zajarošovej a hudobnému hosťovi Radoslavovi Lakoštíkovi za spríjemnenie našej vernisáže. Milovníci umenia si exponáty mohli prehliadnuť od 5. do 19. októbra 2015. Ďakujeme všetkým hosťom, ktorí nám pomohli vytvoriť jedinečnú atmosféru večera, ako aj všetkým tým, ktorí sa podieľali na realizácii a organizácii výstavy.

Mgr. Miriama Juricová
doktorandka katedry rusistiky, FF UKF