Dnes je nedeľa, 19. máj 2024, aktuálny čas: 03:16.

Posedenie pri samovare

Dňa 25. apríla 2014 sa v Študentskom dome Nitra uskutočnilo príjemné Posedenie pri samovare, na ktorom sa študenti Katedry rusistiky podelili so svojimi zážitkami z jazykových stáží a výmenných pobytov z východoslovanských krajín.
              Sme študenti 1. ročníka magisterského štúdia z odboru Ruský jazyk v interkultúrnej a obchodnej komunikácii. Väčšina z nás v bakalárskom stupni študovala Východoslovanské jazyky a kultúry, alebo učiteľstvo akademických predmetov v kombinácii s ruským jazykom. V tomto semestri sme absolvovali predmet z Katedry politológie a európskych štúdií FF UKF, Diplomatický protokol, s pani doktorkou PhDr. Máriou Kočnerovou, PhD., ktorá nám navrhla organizovanie spoločenskej udalosti. Kvôli tomu, že sme chceli vytvoriť niečo nové a zároveň užitočné pre našich kolegov z nižších ročníkov, zamerali sme sa na tému študijných pobytov v Ruskej federácii, Bielorusku a na Ukrajine.
              Naše Posedenie pri samovare sme pripravili tak, aby všetci hostia mohli vyskúšať pravý ruský čaj pripravený v samovare a zároveň sa ponúknuť pravým čajovým pečivom a malým pohostením z východoslovanských krajín. Boli sme veľmi príjemne prekvapení počtom hostí, ktorých naše plagáty prilákali a prišli sa pozrieť na naše krátke prezentácie. Medzi hosťami boli nielen študenti rusistiky, ale aj členovia pedagogického zboru našej katedry a pán dekan, prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc. Všetkým by sme chceli ešte raz srdečne poďakovať za návštevu.
               Posedenie sa začalo o 16:30, hneď po krátkom úvode nasledovala prezentácia o Moskve. Dievčatá, ktoré si túto tému pripravili, študovali na Štátnom inštitúte Ruského jazyka A. S. Puškina v Moskve. Veronika a Nikola nám porozprávali o ich zážitkoch z pobytu, ukázali fotografie a videá.  Nechýbali na nich najznámejšie pamiatky ako Chrám Krista Spasiteľa, Kremeľ, Chrám Vasilija Blaženého, Caricino a mnoho iných. Záujemcom o pobyt v tomto inštitúte dali zopár cenných rád, ako sa na štúdium pripraviť a čo všetko je dobré vziať si zo Slovenska so sebou. V ich vstupe hovorili aj o výlete do Sankt-Peterburgu. Kvôli tomu, že tomto meste nikto z našej skupiny štúdium neabsolvoval, nemohli sme mesto predstaviť z pohľadu študijného, ale len turistického.
              V druhom vstupe študentky Lenka a Lucia rozprávali o študijnom pobyte v Minsku. Ukázali krásne miesta bieloruskej metropoly. Hosťom sa veľmi páčil Ostrov sĺz, stará časť mesta s historickými budovami, ale aj nové budovy ako Národná knižnica a Minsk aréna. Dievčatá študovali na Bieloruskej Štátnej Pedagogickej Univerzite Maxima Tanka. Priblížili nám študijný systém v Bielorusku a porozprávali o priebehu vyučovania na hodinách s bieloruským, ale aj ruským jazykom. V tomto vstupe sme sa dozvedeli niečo aj o iných mestách Bieloruska. Videli sme fotografie Mirského zámku v Mire, Sofijského chrámu a Chrámu Eufrasíny Polockej v Polocku. Po prezentácii nasledovala menšia diskusia s hosťami nášho posedenia o tom, aký prínos toto štúdium dievčatám prinieslo.
              Tretia prezentácia bola venovaná poslednej z východoslovanských krajín, Ukrajine. Prezentáciu si pripravila Karolína, študentka 2. ročníka bakalárskeho stupňa, ktorá sa nedávno vrátila z Charkova. Študovala na Charkovskej Národnej Univerzite V. N. Karazina, kde mala len ukrajinské hodiny. Tak ako aj z predchádzajúcich príspevkov, aj z tohto sme sa dozvedeli niečo nové o našom východnom susedovi. Karolína nám hovorila o charaktere a tradíciách Ukrajincov, ukázala fotografie s krásnymi miestami Charkova.
              Posedenie pri samovare bolo veľmi dobrou príležitosťou na to, aby sa záujemcovia o štúdium vo východoslovanských krajinách dozvedeli informácie, o ktorých sa na internete nedočítajú. Posedenie organizované študentmi, bolo podľa reakcií hostí príjemné, milé a možno inšpirovalo študentov nižších ročníkov Katedry rusistiky k ďalšej organizátorskej iniciatíve.

Bc. Lucia Gulášová
študentka FF