Dnes je nedeľa, 19. máj 2024, aktuálny čas: 02:54.

Letná jazyková škola: študenti rusistiky spomínajú na dni strávené v Moskve

V stredu 1. augusta 2012 sme my, Lucia, Michal a Silvia, odleteli do Moskvy, aby sme sa zdokonalili v ruštine.

Prijali sme pozvanie zúčastniť sa na jazykovom kurze, ktorý pre zahraničných študentov organizovala Moskovská štátna oblastná univerzita (MGOU). V hlavnom meste Ruskej federácie sme prežili tri prekrásne týždne, počas ktorých sme nielen študovali, ale aj spoznávali históriu, kultúru a tradície. Spoločnosť nám robilo ďalších 35 študentov z Nemecka, Číny a Francúzska. Najdôležitejšia bola pre nás samotná ruština, ktorú sme mali každý deň. Učila sa v troch skupinách – podľa výsledkov vstupného testu. Tento test sme na naše potešenie (a prekvapenie – boli sme totiž pri nástupe na univerzitu začiatočníci) napísali zo všetkých najlepšie. V každej skupine nás profesori z MGOU oboznamovali s rôznymi aspektmi ruského jazyka, ktoré študentom robia najväčšie problémy. Sami za seba môžeme povedať, že až tu sme pochopili čaro ruských príčastí. O dejinách a reáliách Ruska sme sa dozvedeli viac z tradičných ruských filmov a rozprávok. Za zmienku určite stoja Čeburaška, Operácia y a ďalšie Šurikove dobrodružstvá alebo Divoké labute. Jazykový kurz sme zakončili krátkym kultúrnym programom, po ktorom sme si prevzali certifikáty. Po vyučovaní sme väčšinou chodievali na exkurzie po Moskve a jej blízkom okolí. Keďže sme nebývali priamo v Moskve, ale v Mytišči (mesto v moskovskej oblasti), cestovali sme autobusom, vo voľnom čase vlakom a metrom, aby sme sa dostali do centra Moskvy. Nedá nám nespomenúť známe moskovské „probki“, v ktorých sme stáli niekedy aj 5 hodín. V pamäti máme aj prekrásne stanice moskovského metra, ktorých povestná architektúra nám nejedenkrát vyrážala dych. Boli sme veľmi prekvapení faktami, že moskovské metro je na svete najviac používané a zároveň najlacnejšie v Európe. Z veľkého množstva exkurzií, ktoré sme absolvovali, môžeme povedať, že najviac sa nám páčilo v Štátnej Tretiakovskej galérii (v Tretiakovke), v Kremli, v Múzeu Alexandra Sergejeviča Puškina, či v prírodno-historickom parku a múzeu Carycino. Na každej exkurzii sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o histórii a starých zvykoch, videli sme budovy, námestia a parky, o ktorých sme sa učili v škole. Boli sme na Izmajlovskom trhu, najväčšom svojho druhu v Moskve. Nedá nám nespomenúť si na ruskú kuchyňu a jej jedlá ako šči, boršč, peľmene, či tradičnú ruskú zmrzlinu. Rozlúčiť sa s našimi novými priateľmi bolo náročné, pretože počas tohto pobytu sme s nimi prežili množstvo nezabudnuteľných chvíľ, na ktoré s úsmevom spomíname dodnes. Nevieme, kedy sa uvidíme, no sľúbili sme si, že sa určite opäť stretneme, pretože, ako sa píše v jednej básni o Moskve, „nikdy nezabudnem na priateľov, s ktorými som sa zoznámil v Moskve“.

Týmto článkom by sme sa chceli poďakovať rektorovi MGOU prof. Pavlovi Nikolajevičovi Chromenkovovi, rektorovi UKF prof. RNDr. Liborovi Vozárovi, CSc. a dekanovi FF UKF prof. PaedDr. Bernardovi Garajovi, CSc. Ďalej by sme sa chceli poďakovať celej katedre rusistiky za jej zodpovedný a profesionálny prístup k študentom. Ďakujeme!

Silvia Štefancová, 3. ročník bakalárskeho štúdia: anglický jazyk a literatúra – ruský jazyk a literatúra;
Lucia Gulášová, 2. ročník bakalárskeho štúdia štúdia: východoslovanské jazyky a kultúry;
Michal Majtényi, 1. ročník magisterského štúdia: ruský jazyk v interkultúrnej a obchodnej komunikácii.