Dnes je nedeľa, 19. máj 2024, aktuálny čas: 02:28.

Nitrianske rusistické dni 2012

V dňoch 8. – 9. novembra, v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku, Katedra rusistiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre usporiadala ďalší ročník odborného seminára Nitrianske rusistické dni 2012. V tomto roku sa na podujatí zúčastnili nielen významní rusisti z domácich univerzít, ale najmä zahraniční hostia: prof. Nikolaj F. Alefirenko, DrSc. z Belgorodskej štátnej univerzity v Belgorode (Ruská federácia), prof. Andrzej Charciarek, CSc. z univerzity v Katoviciach (Uniwersytet Śląski; Poľsko), prof. PhDr. Ivo Pospíšil, DrSc. z Masarykovej univerzity v Brne (Česká republika), doc. Alena Kalechyts, CSc. (Bielorusko) a doc. Olha Gerashchenko, CSc. (Ukrajina).

V priebehu prvého dňa odborného seminára vystúpili:

doc. PhDr. Natália Korina, CSc.: Пространственные модели в языке и их когнитивная оценка;
prof. Nikolaj F. Alefirenko, DrSc.: Фразеологическая игра слов как когнитивно-дискурсивная проблема;
prof. Andrzej Charciarek, CSc.: В поисках новых переводных словарей;
prof. PhDr. Ivo Pospíšil, DrSc.: Русская диаспора и русистика в чешской сфере: несколько размышлений;
prof. PhDr. Jozef Sipko, PhD.: Фрагменты языковой картины «Операции преемник»;
prof. PhDr. Jana Sokolová, CSc.: Žáner odbornej recenzie ako komunikát;
doc. PhDr. Tatiana Grigorjanová, CSc.: Rusko-slovenské frazeologické inovácie;
doc. PhDr. Eva Dekanová, PhD.: Politická a mediálna komunikácia vs. jazyková kultúra;
doc. Alena Kalechyts, CSc.: Национально-культурный компонент междометий (на материале русского, белорусского и словацкого языков);
doc. Olha Gerashchenko, CSc.: Риторическая традиция в украинском литературном языке среднего периода;
Alima N. Shtyrova, CSc.: «Другое искусство» в контексте творчества Людмилы Петрушевской;
Mgr. Martin Blaho, PhD.: Ассоциативный подход к моделированию языковой картины мира;
PaedDr. Ján Gallo, PhD.: Textová heterogénnosť: text v lingvistike verzus text v semiotike;
Mgr. Vlastimil Pulčár, PhD.: Reklamný slogan ako priestor pre využitie slovnej hry.

Druhý deň podujatia bol venovaný doktorandom zo slovenských univerzít, počas ktorého vystúpili:

Mgr. Lukáš Gajarský: Hodnotenie v komparatívnych parémiách slovenského jazyka;
Mgr. Lucia Molnárová: Profesionalizmy ako súčasť odbornej slovnej zásoby (alebo ako „obchodovať káble a kiwi“ na medveďom trhu);
Mgr. Daniela Timárová: Odborná lexika ako základná zložka odborného štýlu;
Mgr. Viktória Haláková: Kategória temporálnosti v diele A. S. Turgeneva.

Nitrianske rusistické dni 2012 sa zaradili, podobne ako predchádzajúce ročníky, medzi odborne aj spoločensky úspešné podujatia, ktoré prispievajú nielen k prehlbovaniu poznania ale aj ku skvalitňovaniu medziľudských a kolegiálnych vzťahov.