Dnes je nedeľa, 19. máj 2024, aktuálny čas: 04:49.

Kognitívna lingvistika a kognitívna syntax

V dňoch 2. – 6. decembra 2013 hostila Katedra rusistiky vzácnu návštevu – prof. Borisa Ju. Normana, DrSc. z Bieloruskej štátnej univerzity v Minsku, významného svetového slavistu, ktorý ponúkol študentom katedry a všetkým záujemcom prednáškový cyklus z kognitívnej syntaxe. Prednášky boli v ruskom jazyku, ale pre účastníkov, ktorí ruský jazyk neovládajú, boli pripravené handouty v slovenčine.

Prof. Norman zaujímavo a presvedčivo ukázal, akú dôležitú úlohu v ľudskom poznaní zohrávajú také zdanlivo jednoduché syntaktické javy ako napr. priraďovací sklad. Prednášky sa tešili veľkému záujmu nielen študentov, ale aj pedagógov z rôznych katedier FF UKF, prišli aj záujemcovia z iných univerzít. Veríme, že na úspech prednáškového cyklu nadviažu aj ďalšie podujatia organizované na Katedre rusistiky a budú sa tešiť rovnako veľkému záujmu.

Cyklus prednášok

Čo je kognitívna lingvistika?
Syntaktické modely ako nástroj poznania
Predikát a jeho syntaktické okolie
Aktanty a ich realizácia
Priraďovací sklad a jeho úloha v poznaní

Stručná informácia o našom hosťovi

Prof. Boris Ju. Norman, DrSc. – profesor Katedry teoretickej a slovanskej jazykovedy Bieloruskej štátnej univerzity v Minsku. Je autorom viac ako 300 publikácií. Medzi jeho najvýnamnejšie knižné publikácie patria Teória jazyka (2004), Gramatika hovoriaceho (1994, doplnená reedícia 2010), Hra na hranách jazyka (2006), Bulharský jazyk (1980), Lingvistická pragmatika na materiáli ruského a ďalších slovanských jazykov (2009), Kognitívna syntax ruského jazyka (2013) a iné.

Z vysokoškolských učebníc prof. Normana sa učili a učia celé generácie filológov nielen v Rusku, Bielorusku a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj vo viacerých európskych štátoch, kde sa študujú slovanské jazyky. Prof. Norman patrí k najvýznamnejším bádateľom jazykovej hry. K oblastiam jeho vedeckého záujmu patrí najmä gramatika a lexika slovanských jazykov, sociolingvistika, psycholingvistika, kognitívna lingvistika. Významnou sférou jeho aktivít je aj popularizácia lingvistickej vedy.