Dnes je nedeľa, 19. máj 2024, aktuálny čas: 02:28.

Viačeslav Glebovič Kuprijanov

Dňa 8. novembra 2012, pod záštitou Nitrianskej odbočky spolku slovenských spisovateľov a Katedry rusistiky FF UKF v Nitre, vystúpil na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre ruský básnik a prekladateľ Viačeslav Glebovič Kuprijanov so svojou prednáškou Nové tendencie v súčasnej ruskej poézii (Novyje tendenciji v sovremennoj russkoj poeziji).

Hneď v úvode V. G. Kuprijanov naznačil najväčší problém súčasnej poézie – ktorým je fakt, že poézia sa nepublikuje v tlačenej forme, tak ako tomu bývalo v minulosti. V dnešnej dobe preplnenej informačnou technikou, v dobe, keď publikovať môže každý, kto má prístup na internet, sa poézia, ktorá dokáže nielen otvárať dušu, ale i rozvíjať myslenie človeka, dostáva na druhú koľaj. Slovami samotného básnika, „básnikov čítajú len básnici“. Ako príklad uviedol fóra poezia.ru a stihi.ru, na ktorých sa však môže zaregistrovať a následne publikovať svoju tvorbu ktokoľvek, čo značne znižuje kvalitu poézie a tým aj sťažuje pozíciu „vonkajšieho“ čitateľa, ktorému množstvo príspevkov sťažuje pozíciu pri hľadaní „kvalitnej“ poézie.

Na margo literárnej kritiky a knižne publikovaných kníh, V. G. Kuprijanov poznamenal, že sa nemôžeme vždy spoľahnúť na kritiku, ale že musíme sami kriticky hodnotiť, keďže v súčasnej dobe, nemusí byť kritika objektívna.

V.G. Kuprijanov ponúkol skrátený prehľad predstaviteľov rôznych literárnych prúdov v poézii, napr. M. Amelina – predstaviteľa tradičnej poézie 18. – 19. storočia, „básnika kultúry“, A. Kabanova – básnika, ktorý rád využíva slovné hry, S. Biriukova – zástancu vizuálnej, znejúcej poézie. Poukázal poukázal na fakt, že v súčasnosti sa vytrácajú literárne tradície, noví autori nepoznajú básnikov-klasikov – básnikov predchádzajúcich storočí.

Zúčastnení mali možnosť vypočuť si aj autorský prednes Kuprijanova - zástancu voľného verša. Autor predniesol svoje básne: Kukučkové hodiny (Časy s kukuškoj), Slobodnejšia sloboda (Boľše svobody), Tvár (Lico), Kozmické príhody (Kosmičeskije sobytija) i Vlčiu pieseň (Pesňa volka), pri ktorej autor podotkol nutnosť vytia pri jej prednese. Prednes ruského originálu doplnila prednesom svojich prekladov v slovenčine doc. Natália Muránska.

Daniela Timárová