Dnes je sobota, 18. máj 2024, aktuálny čas: 19:29.

Stretnutie s Veľvyslancom Bieloruskej republiky

Na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sme privítali dňa 04. decembra 2018 vzácnu návštevu, ktorou bol Mimoriadny a Splnomocnený Veľvyslanec Bieloruskej republiky v Slovenskej republike Igor Alexandrovič Leščeňa. V rámci svojej návštevy predstavil I. A. Leščeňa zúčastnením svoju rodnú krajinu. Veľvyslanec poukázal na skutočnosť, že Bielorusko je moderný európsky štát s rozvinutým priemyslom, službami aj poľnohospodárstvom, pričom práve Bielorusi patria medzi lídrov svetových producentov nákladných áut, traktorov, komunálnej techniky a techniky na stavbu ciest. Krajina je prakticky potravinovo sebestačná a patrí medzi päť najvýznamnejších exportérov mlieka a mliečnych výrobkov na svete. Hovorilo sa aj o rozvíjaní kontaktov medzi Slovenskou a Bieloruskou republikou. Prednáška bola viacjazyčná. Primárne zvučal na podujatí ruský jazyk, keďže prevažná časť poslucháčov boli zástupcami Katedry rusistiky FF UKF, ale nechýbala ani angličtina, ba dokonca aj slovenčina. Bieloruský jazyk si zúčastnení mohli vypočuť najmä vďaka básňam Janky Kupaly. Nakoľko bola vyzdvihnutá prvá slovenská publikácia výberu básnickej tvorby bieloruského autora I.A. Leščeň čítal básne v slovenskom aj bieloruskom jazyku. Týmto spôsobom poukázal na blízkosť oboch slovanských jazykov. Veľmi pekne ďakujeme všetkým zúčastnením.

Text: Mgr. Mária Bačová