Dnes je sobota, 18. máj 2024, aktuálny čas: 15:31.

Týždeň vedy a techniky na Katedre rusistiky

Počas týždňa vedy a techniky sa uskutočnili štyri podujatia, ktoré zorganizovali pracovníci Katedry rusistiky FF UKF.

Prvé podujatie workshop v ruskom jazyku s názvom Práca s rozprávkami na hodinách ruského jazyka sa začínalo dňa 05. novembra 2018 o 9:15 v budove Filozofickej fakulty UKF na Štefánikovej ulici. Jeho organizátorom bola doc. A. Kalechyts, CSc. Workshop viedol vzácny hosť z Poľska doc. O. Makarowska, PhD z Ústavu ruskej a ukrajinskej filológie Univerzity A. Mickiewicza v Poznani. Cieľom podujatia bolo predstaviť metódy práce s žánrom rozprávky na hodinách výučby cudzieho jazyka, ktoré sú zamerané na formovanie kultúrnej kompetencie študentov, tak na základnej, ako aj na strednej a vysokej škole. Neodmysliteľnou súčasťou workshopu bola aj praktická ukážka práce s konkrétnymi textami ruských rozprávok.

Druhým podujatím taktiež pod organizáciou doc. A. Kalechyts, CSc. bola prednáška v ruskom jazyku Špecifika výučby generácie „homo clipus“ na hodinách ruského jazyka s doc. O. Makarowskou, PhD., ktorá sa uskutočnila 07. novembra 2018 o 11:00 v hlavnej budove Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Prednáška bola venovaná špecifikám výučby ruštiny ako cudzieho jazyka pre študentov, ktorí majú pod vplyvom moderných technológií tzv. „klipové myslenie“. Doc. Oľga Makarowska, PhD., z Poľska priblížila nielen metódy a formy výučby, ale aj výber učebných textov, úlohu informačných a komunikačných postupov v lingvodidaktickom procese. Osobitná pozornosť bola venovaná praktickým ukážkam príkladov úloh a cvičení k tzv. masking method, (метод маскѝрования), vďaka ktorým dokážu nielen budúci, ale aj súčasní pedagógovia zaujať študentov s „klipovým myslením“.

Tretím podujatím, ktoré sa uskutočnilo v Umeleckom Ateliéri v budove ŠD Nitra dňa 07. novembra 2018 o 16:30 bola prezentácia Mgr. K. Novákovej Benátky severu alebo Petrohrad z mosta do prosta. Organizátormi podujatia boli prof. N. Muránska, PhD. a Mgr. K. Nováková. Aj napriek tomu, že prezentácia spojená s besedou bola o Petrohradských mostoch a organizovali ju pracovníci Katedry rusistiky, podujatie bolo určené širšej verejnosti, a práve preto bolo v slovenskom jazyku. Zúčastnení sa mohli dozvedieť odpovede na otázky: Prečo sa Petrohrad nazýva aj Benátky severu? Koľko je v Petrohrade mostov? Prečo sa v noci mosty otvárajú? Ktorý most je najširší, najstarší, či najmodernejší? Čo má spoločné Most. Sv. Trojice s Eiffelovou vežou?

Štvrté podujatie, ktoré sa konalo 09. novembra 2018 v Sieni UKF. Organizátorom vedeckého semináru s názvom Egolingvistika- jedna z paradigiem v jazykovede (nielen) 21. storočia bola prof. PhDr. J. Sokolová, CSc. a spoluorganizátorom Slavistický ústav Jána Stanislava SAV v Bratislave. Na seminári boli odbornej verejnosti predstavené príspevky, či už pracovníkov Katedry rusistiky FF UKF, Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy FF UKF, Katedry slovenského jazyka a literatúry FF UKF, ale aj hostí z iných inštitúcií: zo Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV v Bratislave, či Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií FF PU v Prešove a ďalších. Prispievatelia sa zaoberali egoprezentáciou a samotným konceptom ega vo výpovedi, dialogickej komunikácií, biblických i umeleckých textoch, ale aj v postojoch účastníkov spoločensko-politických zhromaždení. S príspevkami sa budete môcť oboznámiť v najnovšom čísle časopisu Slavica Nitriensia.

O podujatia bol veľký záujem. Zúčastnení sa nielenže dozvedeli niečo nové, ale zároveň opúšťali miestnosť s cennými odbornými radami. Veríme, že nadobudnuté poznatky padli na úrodnú pôdu a o rok sa budeme môcť stretnúť zas, a to v ešte hojnejšom počte. Každopádne ďakujeme za prejavenú dôveru.

text: Mgr. Mária Bačová; foto: Mgr. Miriama Bilčíková, PhD.