Dnes je streda, 5. august 2020, aktuálny čas: 21:48.

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/ff/krus/www/libraries/joomla/database/database/mysql.php on line 383

Naša katedra na Lingvafeste 2019

Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom. Toto príslovie sa naplno prejavilo aj v dňoch 26. – 27. septembra 2019, kedy sa v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave uskutočnil 2. ročník medzinárodného jazykového festivalu Lingvafest. Pozostával z prednášok, workshopov, jazykových rýchlokurzov a seminárov zameraných či už na tipy a triky ako sa naučiť cudzí jazyk, alebo na problémy s ktorými sa učitelia a študenti cudzích jazykov stretávajú. Súčasťou programu boli aj hudobno-tanečné vystúpenia, prostredníctvom ktorých sa návštevníci festivalu taktiež mohli oboznámiť s cudzími jazykmi a kultúrami.

Katedra rusistiky sa podujatia aktívne zúčastnila v piatok 27. septembra. Reprezentovali nás naše lektorky, ktoré okrem krátkeho oboznámenia účastníkov s pamätihodnosťami svojich krajín predstavili rýchlokurzy jazykov, ktoré na katedre rusistiky FF UKF vyučujú.

Mgr. Anna Shvaba, lektorka bieloruského jazyka, vo svojom rýchlokurze bieloruštiny oboznámila záujemcov s bieloruskou abecedou či rozdielmi vo výslovnosti medzi bieloruštinou a ruštinou a po skončení svojho vystúpenia odpovedala účastníkom aj na otázky týkajúce sa bielorusko-ruského bilingvizmu v Bielorusku.

Cieľom rýchlokurzu ukrajinského jazyka, ktorý predstavila doc. Olena Kumeda, CSc. bolo oboznámiť návštevníkov festivalu s abecedou ukrajinského jazyka, jej porovnaním so slovenskou, rovnako ako aj s výslovnosťou ukrajinčiny a niektorými základnými frázami v ukrajinčine.

Počas vystúpenia lektorky ruského jazyka Mgr. Ekateriny Matiushenko, PhD. mali zúčastnení participanti možnosť zažiť interaktívnu komunikatívnu hodinu s cieľom rozvíjania jazykových zručností v ruštine. Motivačným činiteľom vzájomnej spolupráce bolo využitie hry.

Ako „podporný tím“ našich lektoriek sa podujatia zúčastnila aj doc. A.I. Kalechyts, CSc., Mgr. V. Pulčár, PhD. a Mgr. E. Volk z Bieloruska, ktorá je na našej katedre cez program Erasmus+ na semestrálnom výmennom pobyte. Priamo na mieste sa pripojila aj Mgr. K. Nováková.

O záujme o naše lektorky svedčí aj skutočnosť, že boli oslovené a následne poskytli interview súčasti Rozhlasu a televízie Slovenska, konkrétne medzinárodnej sekcii tejto inštitúcie Rádio Slovakia International.

Zaplnená miestnosť počas každého vystúpenia našich lektoriek svedči o tom, že sa reprezentácie katedry na podujatí Lingvafest zhostili so cťou. Dúfame, že vystúpenia zaujali natoľko, že o niekoľko rokov privítame niektorých zo zúčastnených študentov a žiakov aj medzi nami ako študentov našej katedry.

Kontakt

Katedra rusistiky
Filozofická fakulta UKF v Nitre
Štefánikova 67
949 74 Nitra

Tel. kontakt:
(+421 37) 640 8 444 – spojovateľka
(+421 37) 640 8 482 – sekretariát

E-mail:
krusistiky@ukf.sk

Počet návštev

461259
Dnes
Včera
Týždeň
Mesiac
Všetky dni
423
473
1242
1849
461259