Dnes je piatok, 29. marec 2024, aktuálny čas: 01:42.

Ruský dialóg: Nitra - Petrohrad

Katedra rusistiky FF UKF v spolupráci s Ruskou štátnou pedagogickou univerzitou A. I. Herzena v Petrohrade v dňoch 12. – 19. 12. 2018 úspešne realizovala projekt s názvom Ruský dialóg: jazyk, vzdelanie, kultúra (Русский диалог: язык, образование, культура).
Projekt prebiehal v troch krajinách V4 – v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku.
V rámci projektu 12. 12. 2018 vycestovalo na pozvanie ruskej strany 5 študentov katedry rusistiky do Petrohradu, kde spolu s ruskými kolegami pripravili propagačné workshopy. Zároveň sa zoznámili s univerzitným prostredím v Ruskej federácii a historickými pamiatkami mesta na Neve.
Skupina slovenských a ruských študentov a pedagógov následne 16. 12. 2018 pricestovala do Nitry. Na pôde FF UKF ich prijala dekanka doc. J. Jurová a prodekan pre medzinárodné vzťahy a rozvoj prof. B. Garaj. Na Katedre rusistiky sa stretli so študentmi i pedagógmi, aby spolu prediskutovali možnosti ďalších kontaktov. Mediálne centrum zaznamenalo výstupy rusko-slovenského tímu formou reportáže.
Ich bohatý program zahŕňal spoločne pripravenú prezentáciu projektov na popularizáciu ruského jazyka a kultúry tak na pôde fakulty, ako aj v ruskom bilingválnom gymnáziu vo Vrábľoch. Veľký dojem na zahraničných hostí urobila Nitra ako mesto so slávnou históriou, exkurzia do literárneho múzea A. S. Puškina v Brodzanoch, no predovšetkým srdečné prijatie zo slovenskej strany.
Hostia sa s Nitrou rozlúčili 19. 12. 2018 na vianočných trhoch na Svätoplukovom námestí. Hoci to bola ich prvá a expresná návšteva, Slovensko im tak prirástlo k srdcu, že všetci sa v blízkej budúcnosti plánujú vrátiť.
Projekt organizačne zastrešovali prof. J. Piskunova a J. Molotkova z Ruskej štátnej pedagogickej univerzity A. I. Herzena v Petrohrade a Mgr. K. Nováková z Katedry rusistiky FF UKF v Nitre.

Text: N. Muránska, K. Nováková
Fotografie: J. Molotkova