Dnes je sobota, 20. apríl 2024, aktuálny čas: 16:46.

«Чернобыль – 30 лет спустя» (fotogaléria)

Dňa 26. apríla 2016 sa na Katedre rusistiky Filozofickej fakulty UKF pod vedením doc. Aleny I. Kalechyts, CSc., lektorky bieloruského jazyka, uskutočnil otvorený seminár pri príležitosti 30. výročia od výbuchu v černobyľskej jadrovej elektrárni na Ukrajine. Havária v tejto jadrovej elektrárni sa považuje za najzávažnejšiu ekologickú katastrofu v dejinách ľudskej civilizácie, pri ktorej uniklo stonásobne väčšie množstvo radiácie ako pri výbuchu atómových bômb v Hirošime a Nagasaki. Hovorí sa, že príčinou výbuchu mohlo byť zlyhanie riadiaceho personálu počas skúšky reaktora č. 4.

Študentky 1. ročníka magisterského študijného programu RJIOK na UKF sa snažili zachytiť priebeh tejto strašnej udalosti prostredníctvom prezentácií, fotografií, krátkych filmových dokumentov, výpovedí svedkov, básní a piesní. Na fotografiách boli zachytené deti, ktoré následkom uvoľnenej radiácie trpia nepredstaviteľným zdravotným postihnutím rôzneho druhu, deformáciami končatín, ktoré sú často nezlučiteľné so životom. Najhoršia na tom je skutočnosť, že v priebehu prvých dní od výbuchu nikto ani len netušil, že rádioaktívny mrak postupne kontaminoval celú Európu. V Bielorusku bol radiáciou postihnutý každý piaty občan. Na likvidácii požiaru sa podieľalo okolo 600-tisíc mladých vojakov, ktorí boli vystavení vysokým dávkam nebezpečného žiarenia. 25-tisíc z nich už zomrelo, mnohí ďalší trpia chronickými ochoreniami. Títo hrdinovia pri likvidácii rádioaktívneho odpadu riskovali svoje životy, aby uchránili svet pred druhým hroziacim výbuchom, ktorý by mal oveľa ničivejšie následky.

Ďakujeme pracovníkom katedry a študentom bakalárskeho štúdia, ktorí sa na tomto seminári zúčastnili a svojou prítomnosťou tak podporili tému katastrofy v černobyľskej jadrovej elektrárni, ktorá je pre ľudstvo ešte stále aktuálna. Poďakovanie, samozrejme, patrí pani docentke Kalechyts, ktorá dokázala otvorene rozprávať na túto tému a sprevádzala zúčastnených počas celej diskusie.

Anna Brezová a Dominika Švajdová