Dnes je štvrtok, 18. apríl 2024, aktuálny čas: 21:24.

Druhý ročník filmového festivalu Slovanofilm

Z iniciatívy doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov Katedry slovenského jazyka a literatúry a Katedry rusistiky prebiehal aj tento akademický rok na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre projekt s názvom Slovanofilm – premietanie filmov slovanských krajín. Od 6. do 29. novembra 2017 sa v UTA – univerzitnom tvorivom ateliéri premietali filmy z celkovo ôsmich slovanských krajín – Slovinska, Chorvátska, Srbska, Macedónska, Bulharska, Ruska, Ukrajiny a Poľska. Filmy sa premietali v pôvodnom znení so slovenskými alebo českými titulkami.

Recepciou slovanských filmov sa mohli študenti Filozofickej fakulty zoznámiť so súčasnými slovanskými jazykmi a pod vedením organizátorov sa naučiť vnímať základné podobnosti a rozdiely medzi nimi. Okrem toho mali možnosť nahliadnuť aj do súčasnej slovanskej kinematografie a spoznať kultúrno-spoločenské reálie a diferenciácie v slovanských krajinách. Pred každým filmom sa študenti dozvedeli dôležité informácie a zaujímavosti o krajine, kultúre a jazyku, ktoré im organizátori mohli podať z prvej ruky, pretože dané krajiny a jazyky poznajú a majú s nimi osobné skúsenosti. Členovia organizačného tímu Slovanofilmu vybrali spolu 9 výborných, na  domácej pôde aj v zahraničí ocenených filmov, zobrazujúcich rôzne témy  – od  špecifických aj globálnych, psychologických a  sociálnych problémov až po zvyky a tradície, no nechýbala ani romantika a  humorné odľahčenie. Každá z filmovo spracovaných tém bola inšpiráciou na konfrontáciu s vlastnou historickou, kultúrnou či osobnou situáciou, a preto sme názory a dojmy z videného a počutého napokon spoločne prebrali v debate po filme.

Ako oficiálne ukončenie projektu pripravili organizátori pre študentov zábavný kvíz, v ktorom mohli ukázať svoje staré aj nové vedomosti o slovanských jazykoch a kultúrach. Kvízové otázky boli rozdelené do  šiestich kategórií: kultúrno-spoločenské zaujímavosti slovanských krajín, z histórie a  klasifikácie slovanských jazykov, z  fonetiky a  gramatiky slovanských jazykov, z  pravopisu slovanských jazykov a v posledných dvoch kategóriách si študenti vyskúšali rozpoznávanie slovanských jazykov sluchom – podľa úryvku Malého princa, nahovoreného rodeným hovoriacim, a zrakom – podľa prvých dvoch strof textu Tichej noci.

Historické a  slavistické disciplíny sú pre  študentov zväčša náročné a abstraktné, ak blízkosť príbuzných jazykov a kultúr nepocítili na vlastnej koži. Veríme preto, že práve vytvorením uvoľnenej, tvorivej a  vnímavej atmosféry aj mimo vyučovania môžeme vzbudiť záujem študentov slovenského a ruského jazyka o tému slovanských krajín, ich histórie, kultúr a jazykov a rozšíriť študentské obzory za hranice vlastnej krajiny.

Organizačný tím Slovanofilmu tvorili: Samuel Koruniak, Alica Ternová, Janka Popovicsová z Katedry slovenského jazyka a literatúry a Miriama Bilčíková z Katedry rusistiky. Osobitne by sme sa chceli poďakovať Katedre kulturológie, ktorá poskytla priestory a technickú podporu, predovšetkým doktorandovi katedry Jozefovi Puškárovi. Autorom fotografií z projekcií je Radek Bezvoda, technik FF UKF. Plagát a vizuál podujatia vytvoril Erik Vilím, doktorand Ústavu literárnej a umeleckej komunikácie.

Všetkým zúčastneným študentom a kolegom ďakujeme za podporu.

Fotografie z projekcií si môžete pozrieť tu.